BLIŻEJ RYNKU PRACY – KOLEJNE SPOTKANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTÓW REALIZOWANYCH W SZKOŁACH FUNDACJI ECDIE WE WROCŁAWIU

BLIŻEJ RYNKU PRACY – KOLEJNE SPOTKANIE UCZESTNIKÓW PROJEKTÓW REALIZOWANYCH W SZKOŁACH FUNDACJI ECDIE WE WROCŁAWIU

W dniu 25.05.2023 r. w ramach zadań realizowanych przez Punkt Informacji Kariery w Zespole Szkół i Placówek Fundacji ECDiE we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie z pracodawcami pod hasłem „Bliżej rynku pracy”.

Spotkanie miało na celu zaprezentowanie efektów osiągniętych w ramach zrealizowanych projektów. Jeden z nich  „Podniesienie efektywności kształcenia zawodowego w szkole Fundacji ECDiE” zakończył się 28.02.2023 r. Drugi „Utworzenie i realizacja zadań w ramach CKZiU w placówkach Fundacji ECDiE we Wrocławiu” realizowany będzie do końca sierpnia 2023 r. (więcej w PREZENTACJI)

Pierwszy dedykowany był uczniom Branżowej Szkoły I stopnia w zawodach – krawiec, operator procesów introligatorskich i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, drugi uczniom Technikum ekonomicznego w zawodzie technik ekonomista.

Uczestnicy spotkania siedzą w sali lekcyjnej, na ekranie widoczna jest prezentacja. Uczniowie są widoczni z tyłu, twarze skierowane na ekran i przemawiającą do nich Irenę Zaczkiewicz-Klaskała, która prowadzi spotkanie „Bliżej runku pracy”.
Uczestnicy spotkania siedzą w sali lekcyjnej, na ekranie widoczna jest prezentacja.
Uczniowie są widoczni z tyłu, twarze skierowane na ekran i przemawiającą do nich Irenę Zaczkiewicz-Klaskała,
która prowadzi spotkanie „Bliżej runku pracy”.

 

Na spotkaniu gościliśmy zaproszonych pracodawców. Panią Anetę Fąfara właścicielkę Zakładu Krawieckiego – Pracownia 17, Panią Magdalenę Bzduła Członka Zarządu spółki jawnej WEBA oraz Panią Małgorzatę Grelich z działu HR Hotelu Hilton we Wrocławiu.

Pani Irena Zaczkiewicz-Kląskała prowadząc spotkanie podkreśliła znaczenie doposażenia pracowni ze środków projektowych dla podniesienia efektywności kształcenia zawodowego. Przytoczyła słowa Pani Beaty Stęszewskiej – nauczycielki zawodu, która z wyraźną satysfakcją opowiadała o rozmowie z uczniem, który stwierdził, że to czego uczy się na zajęciach w szkole w warunkach pracowni zawodoznawczej, wykorzystał w pełni podczas odbywanej praktyki u pracodawcy (obejrzyj wypowiedź).

Cieszyć może fakt, że praktyki odbyło łącznie 78 uczniów, przy czym uczniowie BS I stopnia mogli  realizować praktyki z obu projektów i wielu z takiej możliwości skorzystało. W ramach praktyk doskonalili swoje umiejętności zawodowe, poznawali nowe urządzenia, doświadczali pracy w rzeczywistych warunkach.

Pani Irena Zaczkiewicz-Kląskała podziękowała pracodawcom za trud włożony w przygotowanie miejsca dla ucznia i sprawowanie w czasie praktyki nad nim pieczy. Z dumą zaprezentowała listę pracodawców i kolaż składający się z logo 22 przedsiębiorców, którzy zechcieli otworzyć drzwi dla uczniów ZSiP Fundacji ECDiE.

„Kolaż-mapa” pracodawców u których uczniowie BS I stopnia i Technikum odbywali praktyki zawodowe w ramach projektów realizowanych w ZSiP Fundacji ECDiE we Wrocławiu

„Kolaż-mapa” pracodawców u których uczniowie BS I stopnia i Technikum
odbywali praktyki zawodowe w ramach projektów realizowanych
w ZSiP Fundacji ECDiE we Wrocławiu

Wyraziła również uznanie dla uczniów, którzy przeznaczyli swój wolny czas w czasie ferii letnich i zimowych, żeby wejść w rolę pracownika. Wzięli udział w zorganizowanych dodatkowych zajęciach zawodoznawczych, zajęciach kształtujących kompetencje miękkie i w grupowych zajęciach z doradztwa zawodowego. Przy tej okazji ponowiła zaproszenie do skorzystania z konsultacji indywidualnych z doradcą zawodowym w Punkcie Informacji Kariery.

Uczestnicy spotkania entuzjastycznie przyjęli wypowiedź Pani Magdaleny Bzduły, że są wyjątkowymi uczniami, gdyż chcieli zostawać dłużej i pracować więcej podczas realizowanych praktyk, w odróżnieniu od uczniów z innych szkół, którzy zazwyczaj chcą jak najszybciej skończyć pracę. Panie Aneta Fąfara i Magdalena Grelich potwierdziły, że uczniowie mają duży potencjał i z pewnością będą mogli go wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Stwierdziły też, że zarówno w branży krawieckiej, jak i hotelarskiej są zatrudniane osoby z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy spotkania z uwagą słuchają słów Pani Anety Fąfary – fotografia z lewej strony – jest ubrana w sportową bluzę i żółtą bluzkę, stoi z ręką swobodnie wspartą na biodrze, przemawia do obecnychPani Małgorzata Grelich – na fotografii po prawej - zwrócona twarzą do słuchających Ją uczniów, w granatowej sukience, z uśmiechem opowiada o pracownikach hotelu.

Uczestnicy spotkania z uwagą słuchają słów Pani Anety Fąfary – fotografia z lewej strony – jest ubrana w sportową bluzę i żółtą bluzkę, stoi z ręką swobodnie wspartą na biodrze, przemawia do obecnych i Pani Małgorzata Grelich – na fotografii po prawej – zwrócona twarzą do słuchających Ją uczniów, w granatowej sukience, z uśmiechem opowiada o pracownikach hotelu.

 

Pani Irena Zaczkiewicz-Kląskała zwracając się do uczniów zaapelowała, żeby traktowali naukę zawodu, jak inwestowanie w siebie. Przypomniała wyniki ankiety z pytaniem, na temat spełnionych oczekiwań po realizacji praktyki, w której większość z nich wskazała na pierwszym miejscu wzrost poczucia samodzielności i świadomość, że nauczyli się nowych rzeczy. To bardzo dojrzałe podejście do własnego rozwoju – stwierdziła. Oczywiście, cieszyły też pierwsze zarobione przez siebie pieniądze. Poprosiła, żeby oceniając siebie nie zapominali, jak wiele już osiągnęli. Pochwaliła uczniów za wykazywaną aktywność i życzyła wytrwałości w pokonywaniu trudności.

Gościom zostały wręczone notesy wykonane przez uczniów w pracowni introligatorskiej. Pracodawcy otrzymali w podziękowaniu za poświęcony czas brawa, a wspólne zdjęcie zakończyło niezwykle sympatyczne spotkanie. Uśmiechy uczestników na pożegnalnym zdjęciu są tego potwierdzeniem.

W sali lekcyjnej uczniowie BS I stopnia i Technikum Ekonomicznego w kolorowych bluzach pozują do pamiątkowego zdjęcia. Niektórzy mają bardzo poważne miny, inni uśmiechają się do obiektywu. Wśród uczniów – pracodawcy Pani Aneta Fąfara, Pani Magdalena Bzuła i Pani Małgorzata Grelich a także w białej koszuli koordynator projektu Pan Jakub Pytel. Za Panem Jakubem Pytel, Pani Aleksandra Grobelna – doradca zawodowy. Z za pleców ucznia w niebieskiej bluzie po lewej stronie widać twarz prowadzącej spotkanie Ireny Zaczkiewicz-Klaskała.

W sali lekcyjnej uczniowie BS I stopnia i Technikum Ekonomicznego w kolorowych bluzach pozują do pamiątkowego zdjęcia.  Niektórzy mają bardzo poważne miny, inni uśmiechają się do obiektywu. Wśród uczniów – pracodawcy Pani Aneta Fąfara, Pani Magdalena Bzuła i Pani Małgorzata Grelich a także w białej koszuli koordynator projektu Pan Jakub Pytel. Za Panem Jakubem Pytel, Pani Aleksandra Grobelna – doradca zawodowy. Z za pleców ucznia w niebieskiej bluzie po lewej stronie widać twarz prowadzącej spotkanie Ireny Zaczkiewicz-Klaskała.

Na zakończenie spotkania Pani Irena Zaczkiewicz-Klaskała zademonstrowała prace introligatorów, ręcznie szyte notesy różnej wielkości. Najmniejszy wielkości 5 groszówki,  mógłby pretendować do Księgi Guinnessa – stwierdziła z przekonaniem.

 

 

Opracowanie tekst: Aleksandra Grobelna
Irena Zaczkiewicz-Kląskała

Zobacz także:

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

12 grudnia 2023
Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12 ...
+ czytaj więcej
Logo #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

8 października 2023
W roku 2022 w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wiele atrakcyjnych s ...
+ czytaj więcej
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej odpoczywają przy fontannie „Walka i Zwycięstwo”.

ŚLADAMI HISTORYCZNYCH HOTELI WROCŁAWIA

23 czerwca 2023
FECDiE im ks. M. Lutra Wrocław, 2023/06/22 We Wrocławiu Branżowa Szkoła Pi ...
+ czytaj więcej