BLIŻEJ RYNKU PRACY

BLIŻEJ RYNKU PRACY

Nasi uczniowie z BS I stopnia w ramach aktualnie realizowanych projektów współfinansowanych ze środków UE pod nazwą  „Utworzenie i realizacja zadań w ramach CKZiU w placówkach Fundacji ECDiE we Wrocławiu” i „Podnoszenie jakości kształcenia w szkołach Fundacji ECDiE” mieli okazję przyjrzeć się warunkom pracy w Hotelu Hilton, Drukarni Triada i we Wrocławskim Zakładzie Aktywizacji Zawodowej.  Natomiast na  terenie szkoły spotkali się z przedstawicielkami Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej z DWUP Panią Magdalena Łukowska i Agnieszka Rak.

W marcu br. uczniowie w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pod opieką nauczycielki zawodu Pani Renaty Starczewskiej zapoznawali się ze specyfiką zadań zawodowych bezpośrednio w miejscu ich wykonywania.

Na zdjęciu uczniowie BS I stopnia  w Hotelu Hilton z Panią Alicją Balicką

W kwietniu br. uczniowie w zawodzie operator procesów introligatorskich pod opieką nauczycieli zawodu Pani Beaty Stęszewskiej i Pawła Bereziuka zwiedzili Drukarnię TRIADA. Pani Ania zaprezentowała druk offsetowy na nowoczesnych maszynach marki Heidelberg, a także profesjonalny druk cyfrowy. W drukarni jest też bogato wyposażona introligatornia.  Uczniowie obserwowali pracę przy krajarce jednonożnej oraz przy innych urządzeniach w drukarni m.in. falcerce.

Na zdjęciu uczniowie BS I stopnia z Panią Anią i opiekunką Panią Beatą Stęszewską

W maju br. uczniowie pod opieką doradcy zawodowego Pani Aleksandry Grobelnej gościli we Wrocławskim Zakładzie Aktywizacji Zawodowej.  Uczniów powitała i oprowadziła po placówce Pani dyrektor WZAZ Ewa Wójcik. Przedstawiając WZAZ zaznaczyła, że podstawowym jego zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna zatrudnionych w Zakładzie osób z niepełnosprawnością poprzez prowadzenie działalności usługowej i wytwórczej. W swojej ofercie WZAZ ma usługi gastronomiczne, poligraficzne, prace techniczne, wynajem pomieszczeń na konferencje, catering i obsługę imprez www.zaz.wroclaw.pl. Uczniowie mogli przekonać się, że umiejętności, których się uczą zdobywając wybrane zawody są poszukiwane na rynku pracy, o czym przekonywały uczniów zarówno  Pani  Alicja Bielecka z Hotelu Hilton,  Pani Ania z Triady, jak i Pani dyrektor WZAZ Ewa Wójcik.

Na zdjęciu uczniowie BS I stopnia w WZAZ z Panią dyrektor Ewą Wójcik

Natomiast w dniu 19 maja 2022r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu Aktywni na rynku pracy z przedstawicielami DWUP. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji o wrocławskim i dolnośląskim rynku pracy, dowiedzieli się o instytucjach wspierających wejście osób z niepełnosprawnością na rynek pracy min. stowarzyszeń, takich jak Stowarzyszenie OSTOJA czy Fundacja Eudajmonia.  Dzielili się własnymi doświadczeniami
z rynku pracy. Wielu uczniów obecnych na spotkaniu było uczestnikami praktyk zawodowych w okresie ferii letnich i zimowych 2021/22, realizowanych w ramach wymienionych wyżej projektów.

Na zdjęciu uczniowie BS I stopnia na spotkaniu z Magdalena Łukowska i Agnieszka Rak z DWUP

Proces przygotowywania uczniów do wejścia na rynek pracy wiąże się zarówno z refleksją nad własnymi możliwościami, jak i z gotowością kształtowania u siebie konkretnych umiejętności. Rośnie potrzeba gromadzenia informacji o oczekiwaniach pracodawców, o  instytucjach rynku pracy i ich ofercie skierowanej do osób z niepełnosprawnością. Mamy nadzieję, że wycieczki uczniów do zakładów pracy i bezpośrednie spotkania z przedstawicielami różnych instytucji rynku pracy proces ten znacznie ułatwiają.

 

Opracowanie tekstu:  Irena Zaczkiewicz-Kląskała i Aleksandra Grobelna

Zobacz także:

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

12 grudnia 2023
Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12 ...
+ czytaj więcej
Logo #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

8 października 2023
W roku 2022 w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wiele atrakcyjnych s ...
+ czytaj więcej
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej odpoczywają przy fontannie „Walka i Zwycięstwo”.

ŚLADAMI HISTORYCZNYCH HOTELI WROCŁAWIA

23 czerwca 2023
FECDiE im ks. M. Lutra Wrocław, 2023/06/22 We Wrocławiu Branżowa Szkoła Pi ...
+ czytaj więcej