PODPISANIE KONSTYTUCJI 3 MAJA – PRZEDSTAWIENIE

PODPISANIE KONSTYTUCJI 3 MAJA – PRZEDSTAWIENIE

Jan Matejko, Podpisanie Konstytucji 3 Maja, 1891, olej, płótno 247×446 cm

 

Narodowe Święto Podpisania Konstytucji 3 Maja uczniowie i nauczyciele Szkół Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra uczcili spektaklem teatralnym w oparciu o obraz Jana Matejki „Podpisanie Konstytucji 3 Maja”.

Uczniowie z Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Integracyjnego, Branżowej Szkoły I stopnia oraz Technikum Ekonomicznego wcielili się w postacie najważniejszych osób z obrazu naszego malarza historycznego, a także nastolatków rozmawiających o nich i o okolicznościach podpisania konstytucji.

Obsada była prawdziwie międzynarodowa, ponieważ swoimi siłami aktorów wsparł nasz wolontariusz z Niemiec oraz jeden z uczniów, który również stamtąd przyjechał. W tzw. żywym obrazie znaleźli się: Jan Dekert, Król Stanisław August Poniatowski, Pani Grabowska, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Adam Kazimierz Czartoryski, Stanisław Małachowski , Kazimierz Nestor Sapieha, Ignacy Wyssogota Zakrzewski, Aleksander Linowski, Michał Zabiełło, Jan Suchorzewski i jego syn oraz Franciszek Ksawery Branicki. Uczniowie przebrani w stroje nawiązujące do tych z epoki, odtworzyli układ postaci z obrazu, a komentatorzy informowali widzów, kim one są i krótko przedstawiali ich zasługi lub stosunek do projektu reform.

Przedstawieniu towarzyszył szkolny chór z towarzyszeniem Radosława Dembińskiego, który grał na fortepianie. Mazurek 3 maja rozpoczynał i kończył przedstawienie, poprzedzone krótkim rysem historycznym, przedstawione przez jednego z uczniów klasy 3 Gimnazjum Integracyjnego.

Spektakl został przygotowany przez Grażynę Chudzicką (strona merytoryczna i scenariusz), Joannę Brzastowską (kostiumy, scenariusz i reżyseria) i Radosława Dembińskiego (oprawa muzyczna). Dokumentację fotograficzną przygotował Waldemar Rożek, rzutnik obsługiwał gościnnie Zbigniew Brzastowski.

Zapraszamy do GALERII

 

Zobacz także:

ZAPYTANIE OFERTOWE

4 lutego 2021
  Szanowni Państwo,   zapraszamy do złożenia oferty na z ...
+ czytaj więcej

SZACOWANIE

4 stycznia 2021
    W związku z realizacją projektu pn.: „Klub Seniora jak ...
+ czytaj więcej

PRZERWA ŚWIĄTECZNA

22 grudnia 2020
TERMINY ZIMOWEJ PRZERWY ŚWIĄTECZNEJ ORAZ FERII ZIMOWYCH ...
+ czytaj więcej
Zmień rozmiar czcionki
Contrast