PODPISANIE KONSTYTUCJI 3 MAJA – PRZEDSTAWIENIE

PODPISANIE KONSTYTUCJI 3 MAJA – PRZEDSTAWIENIE

Jan Matejko, Podpisanie Konstytucji 3 Maja, 1891, olej, płótno 247×446 cm

 

Narodowe Święto Podpisania Konstytucji 3 Maja uczniowie i nauczyciele Szkół Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra uczcili spektaklem teatralnym w oparciu o obraz Jana Matejki „Podpisanie Konstytucji 3 Maja”.

Uczniowie z Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Integracyjnego, Branżowej Szkoły I stopnia oraz Technikum Ekonomicznego wcielili się w postacie najważniejszych osób z obrazu naszego malarza historycznego, a także nastolatków rozmawiających o nich i o okolicznościach podpisania konstytucji.

Obsada była prawdziwie międzynarodowa, ponieważ swoimi siłami aktorów wsparł nasz wolontariusz z Niemiec oraz jeden z uczniów, który również stamtąd przyjechał. W tzw. żywym obrazie znaleźli się: Jan Dekert, Król Stanisław August Poniatowski, Pani Grabowska, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Adam Kazimierz Czartoryski, Stanisław Małachowski , Kazimierz Nestor Sapieha, Ignacy Wyssogota Zakrzewski, Aleksander Linowski, Michał Zabiełło, Jan Suchorzewski i jego syn oraz Franciszek Ksawery Branicki. Uczniowie przebrani w stroje nawiązujące do tych z epoki, odtworzyli układ postaci z obrazu, a komentatorzy informowali widzów, kim one są i krótko przedstawiali ich zasługi lub stosunek do projektu reform.

Przedstawieniu towarzyszył szkolny chór z towarzyszeniem Radosława Dembińskiego, który grał na fortepianie. Mazurek 3 maja rozpoczynał i kończył przedstawienie, poprzedzone krótkim rysem historycznym, przedstawione przez jednego z uczniów klasy 3 Gimnazjum Integracyjnego.

Spektakl został przygotowany przez Grażynę Chudzicką (strona merytoryczna i scenariusz), Joannę Brzastowską (kostiumy, scenariusz i reżyseria) i Radosława Dembińskiego (oprawa muzyczna). Dokumentację fotograficzną przygotował Waldemar Rożek, rzutnik obsługiwał gościnnie Zbigniew Brzastowski.

Zapraszamy do GALERII

 

Zobacz także:

Na stole w otwartym drewnianym pudełku leży medal z wygrawerowanym obrazkiem Wrocławskiego Rynku i napisem Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia. Medal leży obok dokumentu potwierdzającego nadanie odznaczenia opatrzonego herbem Wrocławia z podpisem Prezydenta Wrocławia.

MERITO DE WRATISLAVIA

14 grudnia 2022
Prezes Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra z ...
+ czytaj więcej
Uśmiechnięta dziewczyna z zespołem Downa trzyma w ręku ozdobioną ręcznie małą latareczkę. Na dole zdjęcia znajdują się logotypy Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Biura Bez Barier.

PERFORMANS #ŚWIATŁO

20 października 2022
Fundacja Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji realizuje w tym roku kampanię ...
+ czytaj więcej