ZNALEŹĆ DOM

ZNALEŹĆ DOM

W dniu 8 czerwca 2018 r. uczniowie  Liceum Ogólnokształcącego w ramach realizowanego projektu „ Bliżej Europy-bliżej siebie, bliżej świata” uczestniczyli w pokazie filmu „Znaleźć dom” Andreasa Koefoeda w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Projekcja filmu zorganizowana została we współpracy z Fundacją Dom Pokoju, ośrodka nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, człowiek Wspólnoty.

Film przedstawia uczniów duńskiej szkoły. Szkoła ta  jest jednak niecodzienna, a jej uczniowie nie są tacy zwyczajni. To dzieci uchodźców przybyłych z krajów, gdzie toczy się wojna. Tym dzieciom nie są obce ucieczki, brak dachu nad głową, strach. One wiedzą co to bezdomność i paraliżujący lęk o życie swoje i najbliższych. Pomimo trudnych  przeżyć i często okrutnych wspomnień dzieci te w oczekiwaniu na decyzję w sprawie przyznania im i ich rodzicom azylu starają się żyć normalnie. Chodzą do szkoły, gdzie uczą się obcego języka i poznają nową rzeczywistość, grają w piłkę, bawią się i rozmawiają ze sobą. Przeszłość i niepewna przyszłość sprawia jednak, że dzieci te w kontaktach z dorosłymi są bardzo niepewne, skryte i nieśmiałe. Pomocną dłoń wyciągają do nich pełni empatii i zrozumienia nauczyciele, którzy pomagają swoim wychowankom w zaaklimatyzowaniu się w nowym kraju.

Przedstawiony w filmie obraz nastolatków, którzy zmagają się z całkiem innymi problemami niż ich rówieśnicy w Polsce poruszył serca naszych uczniów i skłonił do refleksji . Po filmie uczniowie mieli okazję wziąć udział w godzinnej dyskusji, w której wraz z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 84 i 76  mogli podzielić się swoimi myślami  o trudnościach, z jakimi spotykają się przedstawiciele innych kultur i jak ważnym jest w życiu, aby „znaleźć dom”.

Zobacz także:

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

12 grudnia 2023
Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12 ...
+ czytaj więcej
Logo #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

8 października 2023
W roku 2022 w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wiele atrakcyjnych s ...
+ czytaj więcej
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej odpoczywają przy fontannie „Walka i Zwycięstwo”.

ŚLADAMI HISTORYCZNYCH HOTELI WROCŁAWIA

23 czerwca 2023
FECDiE im ks. M. Lutra Wrocław, 2023/06/22 We Wrocławiu Branżowa Szkoła Pi ...
+ czytaj więcej