„Mój pobyt na kursie językowym”… (cz. 3)

„Mój pobyt na kursie językowym”… (cz. 3)

w ramach programu ERASMUS+

Dwa tygodnie spędzone na kursie językowym w ramach programu Erasmus +  „Mobilność kadry edukacji szkolnej” były wspaniałą przygodą. Miałam okazję nie tylko pogłębić znajomość języka angielskiego, ale także zobaczyć niezwykle urokliwe wyspy Morza Śródziemnego– Gozo i Maltę.

Kameralna, pięcioosobowa grupa na zajęciach językowych w szkole Bells English Language School w Kercem, pozwoliła mi na znaczne podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego, szczególnie w zakresie swobodnej konwersacji. Poznałam wielu, ciekawych ludzi       z całej Europy, m.in. z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Niemiec, Czech i Francji.

W czasie wolnym natomiast miałam okazję podziwiać przepiękne widoki na plażach Gozo, m.in. na słynnej Ramla Beach z czerwonym piaskiem, czy San Blas, leżącej u podnóża klifu. Zachwyciła mnie również przepiękna zatoka Dwejra, gdzie jeszcze do marca bieżącego roku można była podziwiać znaną formację skalną Azure Window, zniszczoną niestety w czasie sztormu. Wybrałam się również na rejs łódką z Inland Sea na otwarte morze, podziwiając Blue Groto – piękną jaskinię wyrzeźbioną    w ścianie klifu z krystalicznie czystą wodą o pięknym, lazurowym odcieniu, gdzie wspaniale rozwijają się czerwone koralowce. Miałam także okazję przepłynąć kajakiem z Gozo na sąsiednią wyspę Comino, gdzie znajduje się bardzo popularna wśród turystów Blue Lagoon. Spróbowałam też snorkelingu czyli pływania z maską i fajką pod wodą. Duże wrażenie zrobiła na mnie dawna stolica Malty – zabytkowa Mdina, którą można zwiedzać jadąc dorożką. To tutaj kręcono takie filmy jak: Gladiator, Troja, czy Gra o Tron. Wąskie kamienne uliczki, piękna Katedra tworzą niesamowity klimat. Całą Maltę udało mi się zwiedzić podczas wycieczki autobusem, tzw. „ Hop on – hop off bus” z otwartym dachem. Będąc na Gozo zwiedziłam również malowniczo położoną świątynię Ta Pinu, zabytkowy port Mgarr, port w Marsalforn, gdzie nad brzegiem morza położone są solne pola tworzące przepiękne mozaiki w odcieniach błękitu. Udałam się również do Craft Village – wioski rzemiosła, gdzie można kupić wiele lokalnych wyrobów ze szkła, gliny czy skóry ale także m.in. przepyszny dżem z opuncji, czy fig. Skosztowałam wiele smacznych potraw, z których szczególnie polecam ravioli z owczym serem.

Mój pobyt na Gozo był tym bardziej udany, że gościła mnie bardzo serdeczna i otwarta rodzina Grech, z którą miło konwersowało się podczas wspólnych posiłków. Czas spędzony w ramach mobilności na długo pozostanie w mojej pamięci.  Zdobyte doświadczenia, zarówno te kulturowe, jak i językowe z pewnością wykorzystam w codziennej pracy z młodzieżą, choćby podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne czy podczas rozmów i pracy z wolontariuszami zza granicy. Myślę też, że jestem dobry przykładem dla młodzieży na to, że kształcić można się w każdym wieku i na wiele sposobów.

                                                                             Agnieszka Chojnacka – psycholog

Zobacz także:

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

12 grudnia 2023
Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12 ...
+ czytaj więcej
Logo #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

8 października 2023
W roku 2022 w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wiele atrakcyjnych s ...
+ czytaj więcej
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej odpoczywają przy fontannie „Walka i Zwycięstwo”.

ŚLADAMI HISTORYCZNYCH HOTELI WROCŁAWIA

23 czerwca 2023
FECDiE im ks. M. Lutra Wrocław, 2023/06/22 We Wrocławiu Branżowa Szkoła Pi ...
+ czytaj więcej