GROSS ROSEN

GROSS ROSEN

12 czerwca 2017 roku uczniowie klasy III Gimnazjum Integracyjnego uczestniczyli w wycieczce do Walimia i Rogoźnicy. Naszymi opiekunami byli: pani Arleta Habicht, pani Beata Kosmala, pan Bożydar Abadżijew i pan Waldemar Rożek. Zbiórka miała miejsce o godz. 7:00 na terenie Fundacji ECDiE we Wrocławiu. Po rozdzieleniu na grupy wyjechaliśmy kwadrans po siódmej.

Pierwszym przystankiem była sztolnia „Rzeczka”, potocznie zwana Sztolnią Walimską w kompleksie „Riese”. Kompleks podziemny związany był z historią III Rzeszy. Przewodnik opowiadał o powstaniu sztolni, jej budowie i więźniach, wykonujących niewolniczą pracę
w czasie trwania II wojny światowej. Życie straciło tu tysiące osób przewożonych z obozów koncentracyjnych i pracujących ponad siły. Prace nad kompleksem górniczym miały trwać do 1948 roku, ale zostały przerwane z powodu wkroczenia Armii Czerwonej i końca wojny.

Następnym etapem podróży były Jugowice. Tam wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy kolejną sztolnię „Włodarz”, obejrzeliśmy film o kompleksie „Riese”, a następnie przeszliśmy korytarzami kopalni, docierając do miejsc zalanych wodą. Dalszą obserwację wykutych korytarzy prowadziliśmy z poziomu łodzi.

Kolejnym etapem podroży było zwiedzanie obozu pracy Gross-Rosen. Ogromne wrażenie zrobił na nas napis na bramie wejściowej „Arbeit macht frei” charakterystyczny dla byłych niemieckich obozów koncentracyjnych. Na początku obejrzeliśmy dokument filmowy ze wspomnieniami byłych więźniów oraz wystawę. Przewodnik opowiedział o obozie, pokazując jego makietę. Następnie mogliśmy zobaczyć zrekonstruowane budynki obozowe i kamieniołom.

W drogę powrotną do Wrocławia wyjechaliśmy ok. godziny 18:00. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili do domu.

Zobacz także:

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

12 grudnia 2023
Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12 ...
+ czytaj więcej
Logo #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

8 października 2023
W roku 2022 w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wiele atrakcyjnych s ...
+ czytaj więcej
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej odpoczywają przy fontannie „Walka i Zwycięstwo”.

ŚLADAMI HISTORYCZNYCH HOTELI WROCŁAWIA

23 czerwca 2023
FECDiE im ks. M. Lutra Wrocław, 2023/06/22 We Wrocławiu Branżowa Szkoła Pi ...
+ czytaj więcej