“Stop speaking hate!”

16 stycznia 2019 roku, na zaproszenie pani pedagog, gościliśmy w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym policjanta komendy Policji przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu, Sierżanta Krzysztofa Marcjana. Młodzież uczestniczyła w prelekcji dotyczącej cyberprzemocy i mowy nienawiści oraz zagrożeń płynących z sieci internetowej i skutków prawnych zachowań przestępczych. Dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z portali internetowych i popularnych komunikatorów. Czego unikać i jak reagować w sytuacji zagrożenia osobistego.

Spotkanie miało wymowny charakter w obliczu ostatnich tragicznych wydarzeń w naszym kraju- śmiertelnego ataku na Prezydenta Gdańska, Ś.P. Pana Pawła Adamowicza. Czcząc pamięć Pana Prezydenta, chcieliśmy zaakcentować brak zgody na hejt i mowę nienawiści oraz podkreślić wartość dobra w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

Wychowankowie Placówek „Tęcza” i „Opoka” oraz młodzież z Ośrodka zadawała wiele nurtujących pytań, na które Sierżant Krzysztof Marcjan udzielał odpowiedzi. Poświecił również czas na indywidualne rozmowy z wychowankami, którzy potrzebowali dodatkowych informacji, wsparcia lub porady. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszowi Policji za udzielone wskazówki i poświęcony czas, który był nam wszystkim bardzo potrzebny.

Zapraszamy do GALERII

Magdalena Czechowicz

AND YOU CAN BECOME ST. Claus!

To szczera prawda! Przekonaliśmy się o tym odwiedzając mieszkańców Schroniska im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Strzegomskiej 9 we Wrocławiu. Dnia 15 stycznia 2019 roku, w ramach akcji charytatywnej Klubu Aktywności Społecznej „KAS” pod hasłem „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”, przywieźliśmy zebrane w okresie Świąt Bożego Narodzenia dary, za które wszystkim Darczyńcom bardzo dziękujemy.

Panie: Marzena Podraza, Dorota Brożek i Magdalena Czechowicz oraz panowie- Adam Świder i Paweł Kupczyk wraz z uczniami naszych Szkół, dziećmi i młodzieżą Niepublicznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Placówek „Tęcza” i „Opoka” wspólnie z mieszkańcami i Kierownikiem Schroniska, panią Małgorzatą Wróblewską, odśpiewali piękne polskie kolędy. Święty Mikołaj w osobie Patryka Kupś (w tej roli po  raz czwarty), rozdał czekoladowe mikołaje oraz przygotowane paczki. Odczytano także opowieść „Święta noc” Adalberta Stiftera.

Usłyszeliśmy w niej niezapomniane słowa: „Dzieciątko Jezus często posyła jednego ze swych złotych koników, które wożą Je po nieboskłonie z wieścią, że nastał czas obdarowywania”. Był to dla nas wszystkich taki właśnie czas. Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą z nagrodami polegającą na odgadywaniu zimowych zagadek oraz wykonaniem grupowego, pamiątkowego zdjęcia. Wierzymy, że idea dzielenia się z innymi zaowocuje kolejnymi spotkaniami w atmosferze ciepła, radości i wzajemnej życzliwości.

Magdalena Czechowicz

Zapraszamy do GALERII

Fot. Marzena Podraza i Magdalena Czechowicz

OPEN LESSON

…MAKBET PO ANGIELSKU

11 stycznia 2019 roku odbyła się lekcja otwarta – Makbet po angielsku – wykorzystująca oryginalne sceny dramatu Szekspira w naukę języka polskiego. Nauczycielka Barbara Nowak przydzieliła uczniom klas 1 a i 1 b Branżowej Szkoły role wiedźm, rycerzy, króla, Lady Makbet oraz damy dworu. Każda ze scen została opatrzona odpowiednim komentarzem wprowadzającym obserwatorów w rozgrywającą się akcję dramatu.

Po odegraniu scenek uczniowie wypełnili karty refleksji, które zachęcały ich do opisu przeżyć, zdobytej wiedzy i doświadczeń. Lekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna oparta na zdjęciach pochodzących z filmu pt. Makbet.  Wolontariusze Martyna i Moritz wzięli udział w lekcji – przeczytali fragmenty dramatu Makbet.

 Na końcu lekcji uczniowie podzielili się własnymi spostrzeżeniami, iż takie lekcje prowadzone atrakcyjnymi metodami –  drama –  czynią zajęcia zabawą, pozwalają uczniom wykazać się zdolnościami aktorskimi. Młodzież otrzymała oceny za wkład pracy w realizację celów lekcyjnych.

Na lekcję zostali zaproszoni: Pani Dyrektor Stefania Goździk oraz nauczyciele Barbara Kulawik, Barbara Daniłowicz, Jadwiga Sucharzewska, Elżbieta Bazylów, jak również uczniowie klasy drugiej Branżowej Szkoły.

THEN THIS IS CHRISTMAS

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie.

W 2018 roku Boże Narodzenie świętowaliśmy 11 grudnia. Tego dnia wieczorem Wychowankowie i Pracownicy Ośrodka oraz Placówek „Tęcza” i „Opoka” spotkali się na tradycyjnej wspólnej wieczerzy. Swoją obecnością zaszczycili nas gospodarze Fundacji: Ksiądz Biskup Waldemar Pytel i Ksiądz Biskup Senior Ryszard Bogusz, Członkowie Rady Diakonii, Prezes Zarządu Fundacji Ksiądz Robert Sitarek, Dyrektor ds. Pedagogicznych pani Stefania Goździk. Byli z nami również: pani Anita Sowa – Dyrektor Przedszkola „Wesołe Nutki”, pan Adrian Tylipski – Dyrektor SPP oraz pani Anna Różowiec – animator kultury.

Powitali nas członkowie Rady Mieszkańców. Przedstawicie wszystkich grup oraz „Tęczy” i „Opoki” złożyli świąteczne życzenia słowami Matki Teresy z Kalkuty. Ksiądz Biskup Waldemar Pytel poprowadził wspólną modlitwę. Przy akompaniamencie skrzypaczek z Państwowej Bursy Szkół Artystycznych zaśpiewaliśmy kolędę. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Jedliśmy tradycyjne potrawy: barszcz, pierogi, rybę i ciasta, upieczone przez rodziców naszych wychowanków. Gości obdarowaliśmy świątecznymi drobiazgami wykonanymi własnoręcznie przez wychowanków.

W stołówce, rozświetlonej blaskiem świec na stołach i lampek na choince, ogrzały nas życzenia i uśmiechy. Znowu, jak co roku, czas spędzaliśmy razem i odświętnie.

Wszystkim: Gospodarzom Diakonii i Fundacji, Wychowankom i ich Bliskim, Pracownikom, Współpracownikom i Przyjaciołom dziękujemy za wspólne spędzony rok, za każde dobre słowo, na co dzień i od święta. Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzymy z całego serca, żeby Boże Narodzenie trwało w nas i wokół nas.

 

Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei “więźniom”, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie,

Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.

Matka Teresa z Kalkuty

Magdalena Czechowicz
Agnieszka Gulanowska
Adam Kurlapski

CHRISTMAS EXHIBITIONS

W tym roku odbyły się trzy Kiermasze Bożonarodzeniowe poza naszą szkołą: w Kuratorium Oświaty przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim na placu Powstańców Warszawy 1, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Litomskiej 36 oraz w firmie Capgemini przy ul. Strzegomskiej 42 B. W trakcie kiermaszów uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy sprzedawali prace, które własnoręcznie wykonali na zajęciach z Technik użytkowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się: gliniane i drewniane aniołki, bombki, choinki, świeczniki z drewna, a także ozdoby świąteczne na stół. Serdecznie dziękujemy instytucjom, które nas gościły, za ogromne zainteresowanie pracami uczniów naszej szkoły i wiele ciepłych słów.

Tekst: Aleksandra Krakowiak i Marcin Ruta

Zdjęcia: Aleksandra Krakowiak, Magdalena Szewczyk, Marcin Ruta

Zapraszamy do GALERII

ADVENTURE ENCOUNTER

11 grudnia 2018 roku dyrekcja naszych szkół oraz Fundacji ECDiE, nauczyciele, uczniowie, rodzice, a także goście, czyli władze Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Biskup Diecezji Wrocławskiej KE-A ks. Waldemar Pytel spotkali się w auli na adwentowym spotkaniu. Poprzedził je kiermasz prac plastycznych, ceramicznych i introligatorskich wykonanych przez naszych uczniów. Choinki, anioły, świąteczne kartki i różne introligatorskie prace można było zobaczyć i kupić przed wejściem do gustownie przystrojonej sali, w której dominowały dwa kolory: biel i zieleń.

W tym roku przedświąteczne spotkanie miało inny charakter niż zazwyczaj. Nie było jasełek, za to było dużo, dużo muzyki. Znakomita śpiewaczka – Joanna Dobrakowska zaśpiewała kilka pieśni i kolęd, towarzyszył jej na violi da gamba Radosław Dembiński – muzyk i kompozytor oraz nauczyciel muzyki w jednej osobie, który wykonał także własne kompozycje: Powrót, Rondo A-mol i Rondo E-mol, natomiast Łukasz Gryś, do niedawna także nasz nauczyciel muzyki, zagrał utwór Katedra paragwajskiego kompozytora i gitarzysty Augustína Barriosa Mangoré.

Oczywiście nie zabrakło życzeń składanych przez ks. biskupa Pytla, przedstawicielki zarządu Diakonii, a także panią dyrektor Stefanię Goździk.
Spotkanie zakończyliśmy, wtórując szkolnemu chórkowi śpiewającemu najbardziej znane i lubiane polskie kolędy.

Przygotowaniem adwentowego wieczoru w naszych szkołach w tym roku zajęli się: Halina Knap, Marzena Podraza, Radosław Dembiński i Łukasz Gryś. Dziękujemy!

DOES LIBRARY LESSON …

… must be in the school library?

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 odbyło się kilkanaście lekcji bibliotecznych dla pierwszych i drugich klas liceum, technikum oraz Branżowej Szkoły I stopnia, a także początkowych klas Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej. Lekcje o tyle nietypowe, że na terenie wrocławskich bibliotek – Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego oraz Mediateki, czyli filii nr 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Najmłodsi uczniowie poznali Dział Książek dla Dzieci i Młodzieży DBP, rozmawiali o tym, JAK powstaje książka, jakie są jej składowe elementy i KTO ją tworzy. Znalazła się też dłuższa chwila na grzebanie w bogatych bibliotecznych zbiorach i wcale nie było łatwo wybrać dla siebie tę najciekawszą, którą można było sobie poczytać, wygodnie siedząc na miękkim dywaniku. Później dzieci tworzyły projekty własnych książek, głównie opartych na koncepcji komiksu, wreszcie – z „regału” utworzonego na podłodze – czytelnicy wybierali niektóre, aby je omówić, a ich autorzy opowiadali o swojej koncepcji książki.

Starsi koledzy, poza Dolnośląską Biblioteką Publiczną, dokąd poszły klasy pierwsze naszych liceów, odwiedzali też Mediatekę. Tam udali się uczniowie pierwszej i drugiej klasy Technikum Ekonomicznego, a także młodzież z 1 i 2 klasy Branżowej Szkoły I stopnia.  Zainteresowanie było duże. Padały pytania o możliwości współpracy, wypożyczeń i kupna książek przeznaczonych do spisania. Kilka osób zapisało się do biblioteki, inne przy okazji wypożyczyły książki.

Wszyscy byli zadowoleni z innej formy bibliotecznej lekcji i ciekawej wycieczki. Zwłaszcza Mediateka wzbudziła zainteresowanie swoimi nowatorskimi rozwiązaniami organizacji przestrzeni czytelni oraz bogatą fono- i filmoteką.

Zapraszamy do GALERII