W dniu 18 listopada 2021 r. doradczynie zawodowe Panie Aleksandra Grobelna i Irena Zaczkiewicz-Kląskała zorganizowały spotkanie uczestników projektu „Utworzenie i realizacja zadań w ramach CKZiU w placówkach Fundacji ECDiE” i „Podnoszenie jakości kształcenia w szkołach Fundacji ECDiE” aktualnie realizowanych w szkołach Fundacji ECDiE. W wydarzeniu, którego celem było podsumowanie praktyk zawodowych, wzięli udział uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia, dwóch pracodawców oraz koordynator projektów Pan Jakub Pytel. Zebrani wysłuchali wystąpienia Pani Ireny Zaczkiewicz-Kląskały, która poinformowała o przebiegu praktyk, wynikach badania ankietowego na temat poziomu satysfakcji z odbytych praktyk oraz wydarzeniach w ramach Punktu Informacji Kariery.
Kluczową częścią spotkania były wypowiedzi uczennic i uczniów dotyczące ich doświadczeń podczas wakacyjnej pracy. Uczniowie technikum ekonomicznego Wiktor Kędzia, Daniel Kocur, Natalia Łubkowska, Krzysztof Młynarczyk, Małgorzata Noga, Izabela Wolniaczyk – oraz Andżelika Wanczura, Bartosz Wankowski, Aleksandra Piaskowska, Leszek Majner – uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia, opowiedzieli o miejscu odbywania praktyki, powierzonych im zadaniach, a także o tym, jak czuli się w roli pracowników. Nie żałowali swojej decyzji i czasu wakacyjnego na pracę. Wszyscy potwierdzili, że praktyka stwarza możliwość nabycia nowych umiejętności i przyjrzenia się sobie z innej perspektywy. Zwrócili uwagę na poszerzenie swojej wiedzy, umiejętności interpersonalnych oraz satysfakcję z zarobienia swoich pierwszych pieniędzy. O tym, że dobrze czuli się w roli pracowników może świadczyć ich deklaracja, że ponownie skorzystaliby z takiej możliwości. Wyniki ankiety potwierdziły słowa praktykantek i praktykantów – bardzo zadowoleni z odbycia praktyki to 64,7% badanych, zadowolonych 35,3%, a z możliwości ponownego odbycia praktyk skorzystałoby bardzo chętnie 70,6%, zastanowiło się nad taką możliwością 17,6%, tylko 1 osoba nie chciałaby pracować w czasie wakacji.
Zdjęcie 1 i 2: Uczniowie dzielą się swoimi wrażeniami po odbytych praktykach w ramach projektów
Dużą ciekawość uczniów wzbudziła toga Pani Wandy Fok, właścicielki Centrum Odzieżowego „Wanda” we Wrocławiu, pracodawczyni u której dwóch uczniów odbyło praktykę zawodową. Pani Wanda Fok, wyjaśniła z jakich elementów składa się jej strój, w którym wystąpiła i że wiąże się z tytułem Starszej Cechu. Podziękowała za zaproszenie i podkreśliła, że w zawodzie krawiec liczą się nie tylko umiejętności, ale pasja i zaangażowanie. Od swojej byłej praktykantki odebrała uroczy, własnoręcznie wykonany prezent – gwiazdkę, którą można powiesić na choince.
Zdjęcie 3 i 4: Starsza Cechu – Pani Wanda Fok w todze Cechu Odzieżowo-Włókienniczego wraz z uczestnikami spotkania
Kolejny gość, Pani dyrektor pięciogwiazdkowego hotelu The Granary La Suite we Wrocławiu, Karolina Kocyłowska, opowiedziała o zawodach możliwych do wykonywania w hotelu. Nie kryła, że jest to praca wymagająca szczególnych cech, a do najważniejszych zaliczyła otwartość na drugiego człowieka i gotowość służenia mu pomocą. Pochwaliła uczniów za wzorową pracę podczas praktyki zawodowej.
Zdjęcie 5 i 6: Pani Karolina Kocyłowska dyrektor hotelu The Granary La Suite we Wrocławiu i uczestnicy spotkania
Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a organizatorki podziękowały pracodawcom i uczniom za udział w spotkaniu.
Zdjęcie 7: Uczniowie, którzy odbyli praktyki zawodowe, pracodawcy i koordynator projektów
Przygotowanie tekstu – Aleksandra Grobelna i Irena Zaczkiewicz-Kląskała