MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA WROCŁAWIA

Spotkanie z przedstawicielami

Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia w dniu 5.12.2023r.

 

Sala lekcyjna w Zespole Szkół i Placówek Fundacji ECDiE im. Marcina Lutra we Wrocławiu. W klasie na ścianach rozwieszone tablice poglądowe, godło i zegar. Promienie słońca wpadają do wnętrza sali przez żaluzje oświetlając siedzących uczniów i młodych prelegentów z Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia. Opowiadają uczniom o działaniach podejmowanych przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia. Uczniowie siedzą w ławkach wsłuchani wpatrują się w twarze przemawiających gości. Prelegentami są od lewej: Szymon Cichy uczeń EZN, Zuzanna Gajewska uczennica ZSG nr 9 i Michał Syrycki uczeń XII LO.

 

Przedstawiciele samorządów klasowych naszych szkół ponadpodstawowych w dniu 5.12.br. wzięli udział w spotkaniu z Młodzieżową Radą Miasta Wrocławia. Radę reprezentowali Szymon Cichy uczeń EZN,  Zuzanna Gajewska uczennica ZS nr 9 i Michał Syrycki uczeń XII LO.  Wyraźnie wyczuwało się zaciekawienie wśród uczestników spotkania, gdy Goście dzielili się swoimi doświadczeniami z bieżącego roku m.in. opowiadając o swoim udziale w zorganizowanej debacie ,,Zrozumieć niepełnosprawność” – w ramach projektu Wrocław Miastem Równości, czy debacie politycznej na temat „Młodzież przyszłością Europy”, a także udziale w pierwszej międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Parlament Studenckiego Regionu Pilzneńskiego Republiki Czeskiej „International Experience Exchange”, gdzie spotkały się delegacje Czech, Niemiec Austrii, Słowacji i Polski.

„Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia, to świetne miejsce do poruszania ważnych spraw z naszego otoczenia i okazja do spojrzenia na nie z różnej perspektywy. To miejsce poznawania ciekawych ludzi” – zapewniali. „Zaangażowanie się w pracę Rady, jest okazją do znalezienia dla siebie przestrzeni, w której możecie rozwijać swoje zainteresowania – każdy z Was ma coś do zaoferowania. Czekamy na Wasze pomysły i propozycje” – zachęcał Szymon.

Jednym z najważniejszych celów Rady – informowali – jest upowszechnianie idei samorządowej, kreowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży i rozwijanie samorządności uczniowskiej, jak również organizowanie młodzieżowych debat w sprawach publicznych. Ostatnio zorganizowali debatę na temat transportu.  Rada zajmuje się wspieraniem, promowaniem i organizowaniem aktywności obywatelskiej, kulturalnej, sportowej oraz naukowej w środowiskach młodzieży, a także zgłaszaniem wniosków i postulatów do władz Wrocławia, władz oświatowych oraz innych instytucji w sprawach ważnych dla miasta i młodzieży.

Apelowali o angażowanie się w sprawy dotyczące swojego otoczenia i zaprosili do współpracy i do odwiedzenia Ratusza podczas sesji Rady.

Na zakończenie w odpowiedzi na pytanie, co daje taka aktywność i czy łatwo jest pogodzić obowiązki szkolne z działalnością społeczną w Radzie, wybrzmiała ważna refleksja. Cała trójka Radnych przyznała, że nie jest to proste.  „Dzięki swojemu wysiłkowi – twierdzili – dostrzegamy jednak ogromne korzyści. Przede wszystkimi – nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy. Nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi nie stanowi dla nas już takiego stresu jak wcześniej.  Przygotowywanie debat, udział w spotkaniach z różnymi ludźmi, to najlepsza naszym zdaniem metoda rozwijania kompetencji społecznych. Nauczyliśmy się zabierać głos w sprawach publicznych, rozmawiać z dorosłymi, jak z partnerami”.

Zapewnili, że warto działać, warto być aktywnym, warto uczyć się nowych rzeczy i poznawać różnych ludzi.

Zachęcali do obserwowania prowadzonej przez siebie strony internetowej https://mrmw.um.wroc.pl/ Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia (um.wroc.pl), informacji na Facebooku, Instagramie i Twitterze

Spotkanie zakończyło się zapewnieniem o gotowości do kontaktów.

 Tekst opracowała Irena Zaczkiewicz-Klaskała

Zobacz także:

Zdjęcie wykonane podczas spotkania w dniu 25.02.2025 r. W sali lekcyjnej siedzą uczniowie sfotografowani z tyłu. Twarzą do uczniów stoją dwie prelegentki z Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Z lewej Pani Anna Pyka i obok Niej Pani Izabela Osika rozmawiają z uczniami. Duże okna po lewej stronie ocieplają wnętrze. Za prelegentami włączona jest tablica multimedialna, obok na ścianie widoczny jest wygaszony monitor. Po prawej stronie pod ścianą są ustawione regały.

SPOTKANIE Z POPON

7 marca 2025
SPOTKANIE UCZNIÓW Z PRZEDSTAWICIELAMI POLSKIEJ ORGANIZACJI PRACODAWCÓW OSÓB ...
+ czytaj więcej
Spotkanie w dniu 5.03.2025r . W sali lekcyjnej siedzą uczniowie sfotografowani z tyłu. Zwrócona twarzą do uczniów stoi Pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Katarzyna Sobańska-Laskowska. Przemawia do uczniów . Po lewej stronie duże okno, przez które widać promienie słońca. Na parapecie okna zielone kwiaty. Obok Pani Pełnomocnik baner z napisem Szkoła Przedsiębiorczości. Za Jej plecami tablica multimedialna. Na ścianie przed uczniami ekran z wyświetlaną prezentacją. Po prawej stronie sali na krześle twarzą do uczniów siedzi nauczyciel przedmiotów ekonomicznych Pani Aleksandra Grobelna.

SPOTKANIE Z PEŁNOMOCNIKIEM RPO

7 marca 2025
SPOTKANIE UCZNIÓW Z PEŁNOMOCNIKIEM TERENOWYM RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH W ...
+ czytaj więcej

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

17 lutego 2025
Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi 22.02.2024 r. (sobota) w godzinach 10:00 ...
+ czytaj więcej