OPENING OF REFORMATION EXHIBITIONS

OPENING OF REFORMATION EXHIBITIONS

W auli FECDiE zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. biskup Waldemar Pytel otworzył trzy wystawy przygotowane z okazji obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji.

Pierwsza znajduje się w auli FECDiE: 500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze, leśni kaznodzieje i dzieci w modlitwie. Jest to projekt Muzeum Śląskiego w Görlitz i Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, który w ubiegłym roku z wielkim powodzeniem wędrował po wielu śląskich i niemieckich miastach, a teraz, ku naszej radości, znalazł się u nas na stałe. Wystawę tę zaprezentowała sama jej autorka, pani dr Annemarie Franke, oraz historyk i przewodnik turystyczny pan Arkadiusz Felkle.

W naszym parku umieszczone są dwie pozostałe wystawy, które przekazał nam Konsulat Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Są to ekspozycje plenerowe. Ich otwarcie uświetnił występ kwartetu „Quattro fromaggi”.

Here I Stand to efekt projektu internetowego oraz trzech wystaw, które zostały zaprezentowane w USA w roku 2016. Ekspozycja stanowi interesujący i obszerny materiał zachęcający do zapoznania się z historią Reformacji.

500 lat Reformacji. Śladami Marcina Lutra to projekt Niemieckiej Centrali Turystyki. Wystawa przedstawia miasta powiązane z działalnością ks. doktora Marcina Lutra. Jej wielkim atutem są piękne zdjęcia, które zachęcają do odwiedzenia miejsc związanych z Marcinem Lutrem i Reformacją.

Po wystawach plenerowych oprowadzał pan Arkadiusz Felkle, barwnie i ciekawie opowiadając o Reformacji i protestantyzmie.

Cieszymy się, że wystawy, zamiast leżeć w muzealnych magazynach, znalazły swe stałe miejsce w naszym Centrum. Nasi uczniowie, ich rodzice, pracownicy oraz seniorzy z Domu Pomocy Społecznej, a także odwiedzający nas goście mogą dzięki tym wystawom przybliżyć sobie tematykę reformacyjną. Mamy też nadzieję, że będą nas odwiedzać zaproszeni do udziału w nietypowej lekcji historycznej uczniowie innych wrocławskich szkół.

Dziękujemy pracownikom Konsulatu RFN oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz za przekazanie nam wystaw.

Zdjęcia: WTZ „Przestań” -> KLIK

Anita Sowa

Zobacz także: