Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wypadła lekcja języka polskiego połączona z nietypowymi zajęciami bibliotecznymi, pt.:
TWORZYMY PORTRETY SIENKIEWICZOWSKICH BOHATERÓW.
Uczniowie piątej klasy Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej podjęli się niełatwego zadania narysowania wizerunków Stasia i Nel, dlatego nawiązaliśmy współpracę z wrocławskim malarzem – Mariuszem Mikołajkiem, aby ułatwić im pracę.
Mariusz Mikołajek jest świetnym kolorystą, chętnie podejmującym temat człowieka i jego egzystencji. Operując barwną plamą pokazuje człowieka w różnych jego działaniach. Do swych prac włącza też inne materiały (np. odzież), opracował własną technikę malowania na dżinsie. Z twórczością wychodzi poza ramy pracowni i galerii sztuki. Wystawiał swoje prace i kreował happeningi oraz działania plastyczne na Dworcu Głównym, na wrocławskim rynku, w więzieniu. Obecnie wraz z Witoldem Liszkowskim prowadzi projekt „Budujemy Miasto Sztuki” i „Podwórko” w ramach Fundacji OK, ART – galeria sztuki.
Pan Mikołajek w ciekawy sposób przygotował uczniów do pracy. Na rysunkach ludzkiej czaszki en face i z profilu pokazał jak dużą bryłą jest ludzka głowa. Pokazał na sobie (każdy z nas też to zrobił ), jaką część twarzy zajmuje nos, jak dużo trzeba zaplanować miejsca na czoło i górną część głowy, na jakiej wysokości znajdują się uszy etc., etc. Przy okazji demonstrował swoimi rysunkami, jak tę wiedzę zastosować w praktyce. Nasz gość wprowadził też uczniów w tajniki cieniowania, a także znaczenia miękkości i twardości ołówków rysowników.
To były bardzo ciekawe zajęcia, a efekty chyba przewyższyły nasze oczekiwania.
http://www.mikolajek.artwroc.com/ https://www.facebook.com/FundacjaOkArt/
(JK)